Powietrzne pompy ciepła możemy podzielić na dwie grupy.
SPLIT
Taka pompa ciepła składa się jednostki zewnętrznej, która pobiera ciepło z otoczenia oraz jednostki wewnętrznej w kórej energia ta jest przekazywana do instalacji ogrzewania. Oba urządzenia są połączone ze sobą instalacją freonową oraz przewodem elektrycznym.
Rozwiązanie to jest najczęciej wybierane z kilku względów:
- wyższa sprawność pompy ciepła niż w przypadku monobloków;
- nie ma potrzeby stosowania dodatkowego wymiennika chroniącego układ przed zamarznięciem;
- mniejsze wymiary jednostki zewnętrznej.
Jeśli chcemy wykorzystywać pompę ciepła do podgrzewu wody użytkowej musimy zamontować osobno zbiornik z wężownicą o dużej powerzchni.
MONOBLOK
Pompa ciepła monoblok jest urządzeniem, w którym cała instalacja freonowa oraz automatyka zabudowane są w jednostce zewnętrznej. Niesie to za sobą konieczność wyprowadzenia instalacji hydraulicznej na zewnątrz i zabezpieczenie jej przed zamarzaniem na wypadek braku zasilania.
Do zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć oszczędność miejsca w kotłowni.
Odmianą splitów i monobloków są urządzenia „all in one” przypominające wyglądem lodówkę. Jednostka wewnętrzna takiej pompy mieści w zwartej obudowie zasobnik na wodę użytkową. Nie ma więc konieczności montażu osobno bojlera.
Takie urządzenie można umieścić nawet w zabudowie kuchennej więc, nie musimy wykorzystywać osobnego pomieszczenia na kotłowię.